Vent-A-Hood SLH6K24GS 24 inch Under Cabinet Range Hood with 250 CFM, Premium Power Lung Blower and LED Lighting in Gunsmoke
SLH6K24GS
1 / 6
1 year warranty included
Product Details
Appearance
Color Family:Gray
Color:Gunsmoke
Dimensions
Height:6"
Depth:19 1/2"
Exterior Width:24"
Width:24"
Duct Width:10"
Features
Number Of Light Bulbs:2
Light Bulb Type:LED
Filter Type:Centrifugal Filtration
Technical Details
Energy Star:No
ADA Compliant:No
Appliance Category:Hood
Brand:Vent-A-Hood
Glass Canopy:No
Smart Appliance:No
Wi/Fi:No
Works With Google Assistant:No
Works With Alexa:No
Warranty:1 Year Labor, 5 Years on Parts
Voltage:115
Amps:3.5
Duct Type:Rectangular
Duct Length:3 1/4"
Duct Location:Top or Rear
Backlit Controls:No
Delay Turn Off:No
CFM:250
Fingerprint Resistant:No
Noise Level:7.4 Sones
Recirculating Kit:No
Style
Type:Under Cabinet
Style:Standard Hood
Venting Type:Ducted
Blower Type:Internal
SLH6-K - Premium Power Lung (V-Line) Under Cabinet Range Hood
Soft cut corners of the patented Emerald lip yield a contemporary feel. Making this 6" tall the ultimate replacement hood which features our exclusive Power Lung and "Active Canopy" technology, which captures cooking vapors from all areas of the canopy. Includes the K Series Blower (sound rating is 7.4 sones at high speed). The hood includes LED GU10 lighting, and top vent/back vent capability. Standard widths are 24", 30", 36", and 42" wide. This hood is only available in Black, Biscuit, Gunsmoke, White, or Stainless Steel finishes. Recommended mounting height is 21" - 24" above the cooking surface. All Vent-A-Hood products are suitable for use in damp locations (outdoor applications such as a covered patio) when installed in a GFCI protected branch circuit.
Vent-A-Hood® Power Lung Technology
Vent-A-Hood®’s Power Lung Delivers What Matters Most in Ventilation
  • EFFICIENT: Engineered with a canopy, incorporating a capture area for vapor holding capacity, makes the Power Lung much more effective and energy-efficient requiring lower CFM (cubic foot per minute) of air removal. Much like European products, the patented Power Lung design combines energy efficiency with superior product performance. Products available include 6” tall insert liners for wood enclosures, under-cabinet models including the stylish emerald series design, and traditional professional designs.
Why Buy Vent-A-Hood SLH6K24GS Premium Power Lung (V-Line) Under Cabinet Range Hood
  • LED Lighting: Includes GU10 LED lights to brightly illuminate your cooking surface.
  • Versatile Venting: Supports both top and back venting to accommodate different kitchen layouts.
Frequently Asked Questions
Q: What type of ventilation system does the SLH6K24 use?
Q: How loud is the SLH6K24 when operating?
Q: What lighting is included?
A: The hood includes LED GU10 lighting to illuminate your cooking surface clearly and efficiently.
Q: Can it be vented in different ways?
A: Yes. The SLH6K24 supports top venting or back venting to fit a variety of kitchen configurations.
Q: How high should it be installed above the cooktop?
A: The recommended mounting height is 21″–24″ above the cooking surface for optimal performance.
Q: Is this range hood suitable for outdoor use?
Q: Does it require regular filter cleaning?
Pros and Cons of Vent-A-Hood SLH6K24GS Premium Power Lung (V-Line) Under Cabinet Range Hood
Pros
Cons
Conclusion
Key Features
LED Lighting
LED Lighting
Includes LED bulbs to illuminate your cooking surface
Power Lung Blower
Power Lung Blower
Warranty & Returns
Warranty Information
1 Year Labor, 5 Years on Parts
Return Policy
Support Resources
Contact Support
Need help with your product? Our support team is ready to assist you.
Call us: (888) 800-8050
Why Us
Flexible Monthly Financing with Affirm
Membership Club
Our Online Members-Only Price Includes*:
Extended Warranty
Free Installation
Bonus Rewards
3 Level Rebate
Manufacturer rebates, instant savings, and product discounts — all in one place.
Customize your Coverage
Choose a 3- or 5-year protection plan—get 50% back if you don't use it.