Thor Kitchen RSG48EBBLU Gordon Ramsay Collection 48 inch Gas Range with 7 cu. ft. Oven Capacity, Convection, in Black (Blue, Natural Gas)
RSG48EBBLU
1 / 5
Select Trim:
Select Gas Type:
Product Details
Appearance
Color Family:Black
Color:Black
Dimensions
Interior Width:23 3/4"
Interior Height:18"
Interior Depth:19 1/2"
Secondary Interior Width:12 5/8"
Secondary Interior Height:18"
Secondary Interior Depth:19 1/2"
Exterior Width:48"
Width:47 7/8"
Height:40"
Depth:29 3/4"
Technical Details
Brand:Thor Kitchen
Convection:Yes
Griddle:No
Grill:No
French Top:No
Air Fry:No
Continuous Grates:Yes
Burner/Element Output N3:12000 BTU
Burner/Element Output N4:12000 BTU
Series:Gordon Ramsay Collection
Voltage:120
Number Of Burners/Elements:7
Sabbath Mode:No
Trim:Blue
Amps:15
Highest Burner Output:18000 BTU
CSA Listed:Yes
Appliance Category:Range
Style
Gas Type:Natural Gas
Fuel Type:Gas
Oven Cleaning Type:Manual Clean
Style:Freestanding
Burner/Element Type:Sealed Burner
Gordon Ramsay Series
  • Tilt Panel
  • Continuous Cast-Iron Cooking Grate
  • Commercial Convection Fan
  • Panoramic Viewing Window
  • Powerful Broil Burner
  • White Projector Light on Panel
  • Gordon Ramsay Collection
Dual Oven
Dual ovens at 4.6 cu. ft. and 2.2 cu. ft. capacity allow you to cook multiple dishes at a time.
Integrated Griddle
The 15,000 BTU griddle offers additional cooking space and flexibility.
High-Performance Burners
Telescopic Rack
Powerful Bake Burner
The powerful bake burner provides 22,000 BTU (30” Oven) / 14,000 BTU (18” Oven) of consistent heat for even baking.