Fulgor Milano F7EIK36BA1 Enova 700 Series 36 inch Induction Cooktop with 5 Elements, Bridge Zone, Power Boost Burner and Pan Detection System (Black Anodized)
F7EIK36BA1
1 / 8
2 year warranty included
Winter Savings Sale
Applied in Cart
Select Color:
Product Details
Appearance
Color Family:Black
Color:Black Anodized
Dimensions
Height:2 5/8"
Depth:20 7/8"
Exterior Width:36"
Width:36"
Cutout Width:33 1/8"
Cutout Depth:19 3/4"
Technical Details
ADA Compliant:No
Appliance Category:Cooktop
Brand:Fulgor Milano
Series:700 Series
Control Location:Front
Griddle:No
Number Of Burners/Elements:5
Burner/Element Output N1:5500 Watts
Burner/Element Output N2:3700 Watts
French Top:No
Hot Surface Indicator Light:Yes
Grill:No
Highest Element Output:5500 Watts
Smart Appliance:No
Wi/Fi:No
Works With Google Assistant:No
Works With Alexa:No
Warranty:2 Year Parts and Labor
Voltage:240
Amps:45
Pan Presence Sensor:Yes
Keep Warm:Yes
Simmer Burner:no
Downdraft:No
Style
Fuel Type:Electric
Type:Cooktop
Pro/Style:No
Burner/Element Type:Induction Element
Cooktop Control Type:Knobs
Enova 700 series 36" Induction Cooktop
The Enova 700 series 36” Cooktop has a unique design incorporating elegant tactile knobs on a 5/8” thick metal frame. Although this cook top does not feature the customizable trims, it still offers the unique design in a standard finish. The cook top features our Quantum induction for unsurpassed power and efficiency. Each cooktop has 5 cooking zones controlled via an elegant electronic knob, with one 11” max power zone plus 2 bridge zones, each zone featuring, warm, warm plus, 1-9 levels, with boost and auto functions. The Enova cook top has all the functionality and performance you would expect from an ultra premium appliance in an exclusive and unique design.
  • Easy Clean Ceramic Glass
  • Bridge Zone
  • Power Boost Burner
  • Pan Detection system
  • Digital Controls
  • Residual Heat Sensor
  • Warming Function
  • Elegant Ceramic Glass surface
  • 5 Cooking Zones
  • Knob Controlled
  • Digital Display
  • Cooking Power Levels 1 to 9
  • Pot Detection System
  • Cooling fan system
  • Cooking Power Levels indication
  • Child lock function
Functions
  • Melting Function 113°F/45°C
  • Warming Function 158°F / 70°C
  • Simmer Function 205°F / 95°C
  • Booster/Fast boil function for each zone
  • Automatic Preheat Function
  • Bridge Function
  • Residual heat indication
Why Buy Fulgor Milano F7EIK36AS1/F7EIK36BA1 Enova 700 series 36" Induction Cooktop
Frequently Asked Questions
Q: What type of cooktop is the F7EIK36?
Q: How many cooking zones does it have?
Q: What are bridge zones?
Q: What kind of controls does it use?
Q: Does it have safety features?
Q: Are there special cooking functions?
Q: Is the surface easy to clean?
Q: Does it have a digital display?
Q: What makes induction better than traditional electric?
Pros and Cons of Fulgor Milano F7EIK36AS1/F7EIK36BA1 Enova 700 series 36" Induction Cooktop
Pros
  • Easy to clean: The smooth ceramic glass surface wipes down quickly after cooking.
Cons
Conclusion
Key Features
Digital Controls.
Easy Clean Ceramic Glass
Warranty & Returns
Warranty Information
2 Year Parts and Labor
Return Policy
Support Resources
Contact Support
Need help with your product? Our support team is ready to assist you.
Call us: (888) 800-8050
Why Us
Flexible Monthly Financing with Affirm
Membership Club
Our Online Members-Only Price Includes*:
Extended Warranty
Free Installation
Bonus Rewards
3 Level Rebate
Manufacturer rebates, instant savings, and product discounts — all in one place.
Customize your Coverage
Choose a 3- or 5-year protection plan—get 50% back if you don't use it.