Empava EMPV30GC21 30 inch Built-in Gas Cooktop with 5 Burners, in Stainless Steel
EMPV30GC21
2 year warranty included
Product Details
Appearance
Color Family:Stainless Steel
Color:Stainless Steel
Dimensions
Exterior Width:30"
Width:30"
Depth:20 2/25"
Height:3 4/5"
Cutout Width:28 5/8"
Cutout Depth:18 27/50"
Technical Details
Brand:Empava
LP Convertible:Yes
Gas Conversion Kit Included:Yes
Control Location:Front
Grill:No
Griddle:No
Highest Burner Output:12000 BTU
French Top:No
Smart Appliance:No
Wi/Fi:No
ADA Compliant:No
Voltage:120
Amps:15
Fingerprint Resistant:No
Downdraft:No
Warranty:2 Years
Appliance Category:Cooktop
Burner/Element Output N1:12000 BTU
Burner/Element Output N2:10000 BTU
Number Of Burners/Elements:5
Style
Fuel Type:Gas
Gas Type:Natural Gas
Type:Cooktop
Pro/Style:No
Burner/Element Type:Sealed Burner
Cooktop Control Type:Knobs
Ignition Type:Electrical
Empava 30-inc30-inch Built-in Gas Stove Cooktop EMPV-30GC21
Product Details
  • Cooktop Dimensions – 30" L x 20.08" W x 3.8" H, designed for a seamless built-in installation.
  • Cooktop Weight – 33 lb, offering a sturdy and durable build.
  • Ignition Type – Auto electric pulse ignition ensures a quick and reliable startup.
  • Voltage – 120V / 60Hz, compatible with standard household electrical systems.
  • Heavy-Duty Cast Iron Grates – Ensures stability and durability for all types of cookware.
  • Flame Failure Safety System – Enhances safety by preventing gas leaks (if applicable).
Why Choose Empava?
Details comfort from details innovation
We focus on solving the home details problems that the market always neglects.
Live along with the newest trends
The newest technology and the newest design, we boldly incorporate all of them.
Care about physical also mental health
Key Features
Why Choose Empava?
Warranty & Returns
Warranty Information
2 Years
Return Policy
Support Resources
Contact Support
Need help with your product? Our support team is ready to assist you.
Call us: (888) 800-8050
Why Us
Flexible Monthly Financing with Affirm
Membership Club
Our Online Members-Only Price Includes*:
Extended Warranty
Free Installation
Bonus Rewards
3 Level Rebate
Manufacturer rebates, instant savings, and product discounts — all in one place.
Customize your Coverage
Choose a 3- or 5-year protection plan—get 50% back if you don't use it.